ЧИ ЗНАЄ КОЖЕН ІЗ НАС, ЯК ДІЯТИ У РАЗІ НАДЗВИЧАЙНОЇ СИТУАЦІЇ?
ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ ПРАВИЛА, ЯКІ МОЖУТЬ ЗБЕРЕГТИ ВАШЕ ЖИТТЯ ТА ЖИТЯ ДІТОК?

І В СУСПІЛЬСТВІ, І В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ, І НАВКОЛО НИХ ТРАПЛЯЮТЬСЯ НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ. САМЕ ВІД УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ ЗАЛЕЖИТЬ ЇХНЄ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ’Я, А ТАКОЖ ТИХ ЛЮДЕЙ, КОТРІ В ЦЕЙ ЧАС ЗНАХОДЯТЬСЯ ПОРУЧ.

УМІННЯ ПРАВИЛЬНО ОЦІНИТИ СИТУАЦІЮ ТА ОБРАТИ ПОРЯДОК ДІЙ Є ДУЖЕ ВАЖЛИВИМ ДЛЯ КОЖНОЇ ЛЮДИНИ, А ОСОБЛИВО – ДЛЯ ПРАЦІВНИКІВ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ. АДЖЕ САМЕ ВОНИ ТА ЇХНІ ДІЇ МОЖУТЬ ВРЯТУВАТИ ЯК ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ, ТАК І САМИХ ПРАЦІВНИКІВ.

У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ ПЕРЕДБАЧЕНЕ ТРЕНУВАННЯ ЩОДО ЕВАКУАЦІЇ УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ НЕ РІДШЕ ОДНОГО РАЗУ НА ПІВ РОКУ ТА ПРОВЕДЕННЯ ДНЯ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ ТА ТИЖНЯ ЗНАНЬ З ОСНОВ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ У ЗАКЛАДАХ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
.НА НАШУ ДУМКУ, НАВЧАЛЬНІ ТРЕНУВАННЯ ДУЖЕ ВАЖЛИВІ. ОКРІМ ЕВАКУАЦІЇ ВАРТО НАВЧАТИ ДІТЕЙ І ПОВЕДІНЦІ ПОРЯДКУ ДІЙ У РІЗНОМАНІТНИХ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ.

У ЦЬОМУ ДОПИСІ МИ ПРОПОНУЄМО ПЕВНУ ОРІЄНТОВНУ СХЕМУ ДЛЯ ВИБОРУ АЛГОРИТМУ ДІЙ У РАЗІ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ У ЗАКЛАДІ ОСВІТИ.

ВИДИ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

Надзвичайна ситуація – це порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об’єкті або на водному об’єкті, що призвело (може призвести) до виникнення великої кількості постраждалих, загрози життю та здоров’ю людей, їх загибелі, значних матеріальних втрат, а також до неможливості проживання населення на території чи об’єкті, ведення там господарської діяльності.

Види надзвичайних ситуаційрозрізняють за їхнім характером: техногенні, природні, соціальні та воєнні.

Надзвичайна ситуаціятехногенного характеру – це транспортної аварії (катастрофи), пожежі, вибуху, аварії з викиданням (загрозою викидання) небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин, раптового руйнування споруд; аварії в електроенергетичних системах, системах життєзабезпечення, системах телекомунікацій, на очисних спорудах, у системах нафтогазового промислового комплексу, гідродинамічних аварій тощо.

Надзвичайна ситуація природного характеру – це небезпечне геофізичне, геологічне, метеорологічне або гідрологічне явище, деградація ґрунтів чи надр, пожежею у природних екологічних системах, зміною стану повітряного басейну, інфекційною захворюваністю та отруєнням людей, інфекційним захворюванням свійських тварин, масовою загибеллю диких тварин, ураженням сільськогосподарських рослин хворобами та шкідниками тощо.

Надзвичайна ситуація соціального характеру– це протиправні дії терористичного та антиконституційного спрямування, або пов’язане зі зникненням (викраденням) зброї та небезпечних речовин, нещасними випадками з людьми тощо.

Надзвичайна ситуація воєнного характеру– виникає через застосування звичайної зброї або зброї масового ураження, під час якого виникають вторинні чинники ураження населення.

Рівень надзвичайної ситуації визначається від її обсягів, кількості постраждалих і загиблих, обсягів технічних і матеріальних ресурсів, необхідних для ліквідації її наслідків. Існують такі рівні надзвичайних ситуацій: державний, регіональний, місцевий, об’єктовий.

ДІЇ У РАЗІ ТЕРОРИСТИЧНОГО АКТУ

Законодавствовизначає тероризм як суспільно небезпечну діяльність, яка полягає у свідомому, цілеспрямованому застосуванні насильства шляхом захоплення заручників, підпалів, убивств, тортур, залякування населення та органів влади або вчинення інших посягань на життя чи здоров’я ні в чому не винних людей чи погрози вчинення злочинних дій, щоб досягнути злочинних цілей.

Державна служба України з надзвичайних ситуаційпропонує наступнийпорядок дій у разі терористичного акту

Основні заходи щодо запобігання можливого терористичного акту:

· не торкайтеся у транспорті, житлових та громадських приміщеннях або на вулиці нічийних пакетів (сумок), не підпускайте до них інших. Повідомте про знахідку працівника поліції;

· у присутності терористів не виказуйте своє невдоволення, утримайтеся від різких рухів, лементу й стогонів;

· при погрозі застосування терористами зброї лягайте на живіт, захищаючи голову руками, якомога далі від вікон, засклених дверей, проходів, сходів;

· використайте будь-яку можливість для порятунку;

· якщо відбувся вибух – вживайте заходів щодо недопущення пожежі та паніки, надайте домедичну допомогу постраждалим;

· намагайтеся запам’ятати прикмети підозрілих людей і повідомте їх прибулим співробітникам спецслужб.

ДІЇ У РАЗІ ЗАХОПЛЕННЯ БУДІВЛІ

У рекомендаціях щодо дій населення у разі загрози та виникнення вибуху, у тому числі тих, що виникли внаслідок терористичної діяльності, зазначаються дії, якщо ви опинились у будинку (приміщенні, території), захопленому терористами, але не були ними знайдені.

У такій ситуації необхідно:

· зберігати спокій та намагатись уникнути контакту з терористами;

· якомога тихіше повідомити правоохоронні органи про терористичну атаку, а також про своє місцеперебування;

· не палити;

· не наближатися до дверей та вікон;

· чітко виконувати інструкції та команди правоохоронців;

сховати свої документи та візитні картки.

Пам’ятайте, що одразу після вашого повідомлення антитерористичними підрозділами буде вжито вичерпних заходів для збереження вашого життя та здоров’я.

ЕВАКУАЦІЯ З БУДІВЛІ

Евакуація з будівлі необхідна не лише під час пожежі, а й землетрусів, повеней та інших надзвичайних ситуацій, якщо будівля закладу освіти є небезпечною для людей, які там перебувають.

Правила пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системивизначають, що під час проведення евакуації та гасіння пожежі необхідно:

· визначити найбезпечніші евакуаційні шляхи та виходи до безпечної зони у найкоротший строк;

· ліквідувати умови, які сприяють виникненню паніки. З цією метою працівникам закладів та установ не можна залишати дітей без нагляду з моменту виявлення пожежі та до її ліквідації;

· евакуацію людей слід починати з приміщення, у якому виникла пожежа, і суміжних із ним приміщень, яким загрожує небезпека поширення вогню і продуктів горіння. Дітей молодшого віку і хворих слід евакуювати в першу чергу;

· у зимовий час на розсуд осіб, які здійснюють евакуацію, діти старших вікових груп можуть заздалегідь одягтися або взяти теплий одяг із собою, а дітей молодшого віку слід виводити або виносити, загорнувши в ковдри або інші теплі речі;

· ретельно перевірити всі приміщення, щоб унеможливити перебування у небезпечній зоні дітей;

· виставляти пости безпеки на входах у будівлі, щоб унеможливити повернення дітей і працівників до будівлі, де виникла пожежа;

· у разі гасіння слід намагатися у першу чергу забезпечити сприятливі умови для безпечної евакуації людей;

· щоб запобігти поширенню вогню, диму, слід утримуватися від відчинення вікон і дверей, а також – від розбивання скла.

Ресурсний центр прав дитини у посібнику“Врятуйте дітей – стандартні процедури та правила безпеки для учнів та студентів”пропонує наступні правила евакуації для дітей:

ПРАВИЛА ЕВАКУАЦІЇ ДЛЯ ДІТЕЙ:

· Не говори – щоб чути вихователя

· Не біжи – щоб не постраждати

· Не штовхайся – щоб не постраждали інші

· Не повертайся – щоб залишатися в безпеці

Дітей також просять дотримуватися всіх вказівок педагогів та, у разі потреби, на прохання дорослих, допомогти іншим дітям евакуюватися. При прибутті до безпечної зони, не розходитися і залишатися разом із класом.

ПРАВИЛА ЕВАКУАЦІЇ ДЛЯ ПЕДАГОГІВ:

· Евакуація здійснюється за відповідним звуковим сигналом, який, у разі потреби, активує адміністрація або особа, яка виявила пожежу.

· Нагадайте дітям про головну мету евакуації: їхня безпека та правила евакуації: не говори. Не біжи. Не штовхайся. Не повертайся.

· Закрийте двері та вікна.

· Візьміть з собою  аварійний набір, відро (може бути складним), сумку для швидкої допомоги. *

· Перевірте безпечність маршруту для евакуації.

· Під час евакуації радять об’єднувати два класи, й під час переміщення один вчитель очолює колону, а інший завершує колону дітей двох класів.

· Допоможіть дітям з інвалідністю та маленьким дітям.

· Евакуація здійснюється до певного визначеного місця (місце для кожного класу визначається під час тренувальних навчань і не змінюється).

· Після прибуття на визначене місце, перевірте наявність усіх дітей за списком.

· Залишайтеся зі своїм класом і просіть учнів бути разом, бути усім класом разом, нікуди не розходитися.

· Якщо небезпечні умови зникли, здійсніть зворотну евакуацію назад до класів, дотримуючись тих самих правил.

ДІЇ У РАЗІ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ (СТРІЛЬБА, ВИБУХИ)

У разі проведення антитерористичної операціїрекомендують:

· лягти на підлогу обличчям вниз, поклавши руки долонями на потилицю;

· чітко виконувати команди співробітників антитерористичного підрозділу уникаючи різких рухів.

ДІЇ У РАЗІ ПЕРЕСТРІЛКИ

Державна служба України з надзвичайних ситуацій пропонує наступні рекомендації у разі перестрілки:

· якщо стрілянина застала вас на вулиці, відразу ж ляжте й озирніться, виберіть найближче укриття й проберіться до нього, не піднімаючись у повний зріст. Укриттям можуть служити виступи будинків, пам’ятники, бетонні стовпи або бордюри, канави. Пам’ятайте, що автомобіль – не найкращий захист, тому що його метал тонкий, а пальне – вибухонебезпечне. За першої нагоди сховайтеся у під’їзді будинку, підземному переході, дочекайтеся закінчення перестрілки;

· проводьте заходи для порятунку дітей, за необхідності прикрийте їх своїм тілом. За можливості повідомте про інцидент співробітників поліції;

· якщо в ході перестрілки ви перебуваєте у будинку, – укрийтеся у ванній кімнаті й ляжте на підлогу, тому що перебувати у кімнаті небезпечно через можливість рикошету. Перебуваючи в укритті, стежте за можливим початком пожежі. Якщо пожежа почалася, а стрілянина не припинилася, залиште квартиру й сховайтеся в під’їзді, далі від вікон.

ДІЇ У РАЗІ ЗАХОПЛЕННЯ ТРАНСПОРТУ

Державна служба України з надзвичайних ситуаційпропонуєпорядок дій у разізахоплення транспорту:

· якщо ви знаходитеся в захопленому літаку, автобусі – не привертайте до себе уваги терористів. Огляньте салон, визначте місця можливого укриття на випадок стрілянини;

· заспокойтеся, спробуйте відволіктися від того, що відбувається,

· зніміть ювелірні прикраси;

· не дивіться в очі терористам, не пересувайтеся по салону та не відкривайте сумки без їхнього дозволу;

· не реагуйте на провокаційну або зухвалу поведінку;

· жінкам у мініспідницях бажано прикрити ноги;

· якщо представники влади почнуть спробу штурму, – лягайте на підлогу між кріслами й залишайтеся там до закінчення штурму;

· після звільнення – негайно залиште літак (автобус), тому що не виключена можливість його замінування терористами й вибуху парів бензину.

ДІЇ У РАЗІ ПОЖЕЖІ

Правилами пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системиосвіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки від 15.08.2016 р. № 974 визначається порядок дій у разі виникнення пожежі.

Керуючись ними, працівник закладу та установи, який виявив пожежу або її ознаки (задимлення, запах горіння або тління різних матеріалів, різке підвищення температури в приміщенні тощо), зобов’язаний:

· негайно повідомити про це за телефоном до найближчого пожежно-рятувального підрозділу (при цьому слід чітко назвати географічне місце об’єкта, місце виникнення пожежі, а також свою посаду та прізвище);

· залучити систему оповіщення людей про пожежу; розпочати самому і залучити інших осіб до евакуації людей з будівлі до безпечного місця згідно з планом евакуації;

· сповістити про пожежу керівника закладу та установи або особу, що його заміщує;

· організувати зустріч пожежно-рятувальних підрозділів, вжити заходів щодо гасіння пожежі наявними в закладі та установі засобами пожежогасіння.

Керівник закладу та установи або особа, яка його заміщує, що прибув на місце пожежі, зобов’язаний:

· перевірити, чи повідомлено пожежно-рятувальний підрозділ про виникнення пожежі;

· здійснювати керівництво евакуацією людей та гасінням пожежі до прибуття пожежно-рятувальних підрозділів. У разі загрози для життя людей негайно організувати їх рятування, використовуючи для цього всі наявні сили та засоби;

· організувати перевірку наявності всіх учасників навчально-виховного процесу, евакуйованих з будівлі, за списками та журналами обліку навчальних занять;

· виділити для зустрічі пожежно-рятувальних підрозділів особу, яка добре знає розміщення під’їзних шляхів та вододжерел;

· перевірити включення в роботу системи протипожежного захисту;

· вилучити з небезпечної зони всіх працівників та інших осіб, не зайнятих евакуацією людей та ліквідацією пожежі;

· у разі потреби викликати до місця пожежі медичну та інші служби;

· припинити всі роботи, не пов’язані з заходами щодо ліквідації пожежі;

· організувати відключення мереж електро- і газопостачання, систем вентиляції та кондиціонування повітря і здійснення інших заходів, що сприяють запобіганню поширенню пожежі;

· організувати евакуацію матеріальних цінностей із небезпечної зони, визначити місця їх складування і забезпечити в разі потреби їх охорону;

· інформувати керівника пожежно-рятувального підрозділу про наявність людей у будівлі.

У кожному закладі та установі наказом чи інструкцією встановлюється протипожежний режим, що містить порядок дій у разі виникнення пожежі: порядок і спосіб оповіщення учасників освітнього процесу, послідовність їх евакуації, виклику пожежно-рятувальних підрозділів, зупинки технологічного та навчального устаткування, вимкнення електроустановок, ліфтів, застосування засобів пожежогасіння тощо з урахуванням особливостей будівлі, її планування, розташування тощо.

ssa uada mi elementum elementum. Nec sapien convallis vulputate rhoncus vel dui.

Вас вітає офіційний сайт ЗДО с. Чишки

off canvas menu